اگر تا به حال به جزیره ی زیبای کیش سفر نکرده اید حتما از زیبایی های آن بسیار دیده و یا شنیده اید. یکی از چندین جاذبه های گردشگری تور کیش، کشتی عظیم الجثه ای است که در سواحل نیلگون خلیج فارس جا خوش کرده است. این کشتی به گل نشسته، نامی متناسب با تاریخچه خود دارد و کشتی یونانی نام دارد.

کشتی به گل نشسته

تاریخچه کشتی یونانی

تابستان سال ۱۳۴۵، محلیان جزیره کیش ناگهان با صحنه جالبی رو به رو شدند. کشتی غول پیکری نزدیک روستای باغو به گل نشسته بود که نظر همگان را به خود جلب کرد. این کشتی در سال ۱۳۲۲ شمسی به دست شرکت ویلیام هامیلتون با وزن حدود ۷ هزار تن و به طول ۱۳۶ متر در اسکاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان به گل نشست. تلاش‌های زیادی برای بیرون کشیدن کشتی انجام شد و در نهایت سرنشینان کشتی مجبور به ترک کشتی و به آتش کشیدن آن شدند و کشتی یونانی برای همیشه یکی از جاذبه های گردشگری تور کیش شد. اطلاعات بدست آمده از شرکت بیمه لویدز لندن نشان میدهد که این کشتی در زمان به گل نشستن متعلق به کشور یونان و بنام کولااف بوده است. هنوز پس از گذشت سال‌ها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده‌ای از ابهام است، البته برخی علت به گل نشستن این کشتی را مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی دانسته اند.

کشتی یونانی و موقعیت جغرافیایی آن

کشتی یونانی در غرب جزیره و خیابانی با نام غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی غروب یا همان پارک ساحلی کشتی یونانی واقع شده است. علت نامگذاری این خیابان، منظره زیبای خورشید از این خیابان است و شما میتوانید هم زمان غروب خورشید و کشتی را در یک خط مشاهده کنید.

امکانات کشتی یونانی در کیش

پارک ساحلی کشتی یونانی در زمینی با مساحت ۶۰ هزار متر مربع با امکاناتی مانند آمفی‌تئاتر، کافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفه های فروش تنقلات، ایستگاه های کرایه اسکیت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی در محیط پیرامون کشتی یونانی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تور کیش میباشد که در اختیار گردشگران تور کیش قرار گرفته است. از دیگر امکانات این مجموعه، غواصی برای بازدید از فضای داخلی کشتی زیبای یونانی است. به این شکل که با قایق به نزدیکی این کشتی می روید سپس لباس های غواصی خود را می پوشید و به داخل کشتی می روید.

بهترین زمان بازدید از کشتی یونانی

بهترين زمان بازديد از غروب جزيره و كشتي يوناني، يك ساعت قبل از غروب خورشيد مي باشد بخصوص بعد از بارندگی يا روزهايي كه میزان شرجی کم است و یا روزهایی که باد میوزد و باعث میشود قطرات ریز آب را بر روی صورتتان حس کنید.
غروب زیبا و دیدنی خورشید از پشت این کشتی منظره بسیار دل انگیز و آرامش بخشی را فراهم کرده است که گردشگران زیادی را همه ساله به این جزیره زیبا و دوست داشتنی میکشاند و سوژه خوبی برای عکاسی فراهم کرده است که خود از جاذبه های گردشگری تور کیش به شمار میرود. پس اگر به دنبال داشتن عکس های زیبا هستید غروب کشتی یونانی و دوربین را فراموش نکنید!